سلام نو _ سرویس اقتصادی: چگونه ایلان ماسک شویم؟! جمله‌ای است که در سرِ نسل‌های جدید جامعه می‌چرخد. جوانانی که فکرشان پر از ایده‌های خلاقانه است تصمیم به شروعِ یک کسب و کار و به اصطلاح کارآفرینی گرفته‌اند. کمتر کسی بین افرادِ جامعه پیدا می‌شود که به کارمند شدن فکر کند، اکثرا به دنبال راه‌اندازی کسب و کار و درآمدهای نجومی برای خود هستند.  اما آیا به تنهایی می‌توان کاری پیش برد؟ صرفا با داشتن یک مدرکِ دانشگاهی می‌توان فردِ موفقی بود؟ اصلا در این اوضاعِ اقتصادیِ جامعه جایی برای پیشرفت در کسب و کار وجود دارد؟

 

محمد مهدی ابریشم کار، دکترای مدیریت، مشاور، طراحِ کسب و کار و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با سلامِ نو در رابطه با راه‌اندازیِ کسب و کار در شرایطِ فعلی جامعه، گفت: انسان در همه‌ی موقعیت‌ها می‌تواند به فکرِ راه‌اندازی کسب و کار باشد، اتفاقا با توجه به این‌که شرکت‌های بزرگِ جهانی با یکدیگر در حال رقابت هستند و این شرکت‌ها در بازار ایران حضور ندارد بنابراین راه اندازی کسب و کار در ایران برای افرادی که ایده ی جدید و نوآورانه ای داشته باشند یک فرصت طلایی است، هرچند که موانع و چالش هایی نیز وجود دارد.

 

وی افزود: برای کسانی که صاحب ایده هستند، ایران سرزمین فرصت‌هاست و اگر رقابتی هم باشد، رقابتی داخلی است. اما این نکته را باید بخاطر داشت که ایده باید نوآورانه و همراه با خلاقیت باشد. ایده نوآورانه لزوما اختراعِ یک شغل و یا کار جدیدی نیست بلکه می‌تواند پیاده سازی بومی مدل موفق جهانی و بهبود در فرایندِ آن باشد مثل اسنپ، دیجی کالا و …

 

این مشاور و طراحِ کسب و کار با بیان این‌که یک ایده‌پرداز نه به تنهایی بلکه با وجود یک تیمِ خوب و فنی می‌تواند کسب و کار موفقی داشته باشد، اضافه کرد: در اکوسیستم کسب و کار در آمریکا یک فضای هالیوودی هم نمایان است و اکثرا برای شرکت‌های خود به دنبال سوپراستار هستند، واقعیت این است که با کنکاش در هر شرکتِ موفقی متوجه می‌شویم اداره‌ی آن به دست یک تیمِ قوی است اما یک نفر است که دیده می‌شود بنابراین جوانان ما هم فکر می‌کنند فقط یک شخص مثلا استیو جابز یا ایلان ماسک به تنهایی به این موفقیت رسیده و خود نیز فکر می‌کنند می‌توانند به تنهایی یک کسب و کار را شروع کنند.