مکاتبات تجاری قرن 21

مکاتبات تجاری چیست؟

 

وقتی تاریخ تجارت را بررسی میکنیم، از زمان انسانهای نخستین که تجارت به شکل کاملا اولیه، کالا به کالا و موقعیتی انجام میشد. و اصولا نیازی به مکاتبات نبود، به دوره ای میرسیم که با اختراع خط در تمدن های باستانی سومر و فینیقیه مکاتبات تجاری بین بازرگانان تمدن های باستانی و مکاتبات تجاری بین المللی بین ملل باستانی مختلف پدید آمد.

مردمان باستان از همان زمان اختراع خط، اولین استفاده ای که از این نوآوری ساختار شکن (disruptive innovation) (در لینکدین ما درباره آن بیشتر بخوانید) کردند، در زمینه تجارت بود.

مظنه ها و صورت حساب های اولیه با خط میخی یا هیروگلیف ایجاد میشدند. مواردی که تو اکتشافات باستان شناسی بعدها به دست مردمان عصر ما رسید و شگفتی ما رو به دنبال آورد که ۵ هزار سال قبل هم مکاتبات تجاری بین مردمان یک تمدن و مکاتبات تجاری بین المللی بین بازرگانان تمدن های مختلف وجود داشته و دنبال می‌شده است.

 

مکاتبات تجاری بین المللی چه کاربردی دارد؟

 

در دنیایی قرار داریم که میلیون ها شرکت و کسب و کار مختلف از طریق کانال های مختلف با هم داد و ستد دارند. یک گوشی آیفون از شرکت اپل را در نظر بگیرید، هزاران شرکت مختلف برای ساخت و تولید، تحقیقات علمی، بسته بندی، فروش و حمل و نقل آن با یکدیگر همکاری میکنند تا در نهایت به دست شما برسد. از آن شرکت معدنی استخراج فلزات در آفریقا گرفته تا شرکت های تولیدی فاکسکان در چین و در نهایت هم، برای ما ایرانیان، بازرگانانی که این گوشی ها را از مبدا دبی و… آن را وارد کشور میکنند. یعنی یک گوشی آیفون نتیجه همکاری هزاران شرکت با ملیت های مختلف است.

در همین ایران خودمان، هزاران شرکت مختلف برای تامین مواد اولیه، تولید، تحقیقات و توسعه و صادرات و واردات کالا با شرکت های مختلف دنیا، حتی در این شرایط تحریم، همکاری میکنند.

تمام ارتباطات تجاری این شرکت ها با یک کنش مهم شروع و ادامه پیدا میکند، مکاتبه و ارتباط و در این مورد، مکاتبات تجاری بین المللی.

 

مهارت مکاتبه تجاری بین المللی چه کاربردی دارد؟

همانگونه که ذکر شد تمام ارتباطات کسب و کارها با یکدیگر از طریق مکاتبه انجام میشود. حال این مکاتبه در زمانهای گذشته بیشتر به صورت فیزیکی (نامه ها، مظنه ها، لیست قیمت ها و صورت حساب های کاغذی) بود و امروزه بیشتر آنلاین و تحت وب و دیجیتال صورت میگیرد.

فردی که این مهارت یعنی مهارت مکاتبه تجاری را داشته باشد، ارزش افزوده بسیاری را برای کسب و کارها ایجاد میکند و بازار کار گسترده تری را پیش روی خود می‌بیند.

اگر هم مدیر و یا صاحب کسب و کار باشد، این مهارت روی پیشرفت هر چه سریعتر و رشد کسب و کارش تاثیر بسزایی گذاشته و او را از هزینه های بالای برون سپاری این کار، رها می‌کند.

 

کتاب مکاتبات تجاری قرن ۲۱ ام چه کمکی در این راستا به کارجویان و مدیران میکند؟

این کتاب که توسط دکتر محمد مهدی ابریشم کار به تحریر درآمده است،مهم ترین تفاوت این کتاب که آن را از باقی منابع و حتی دوره های آموزشی در زمینه مکاتبات تجاری متمایز میکند، عملی بودن و ارائه نمونه های مختلف و پیش نویس های آماده است. این ویژگی باعث میشود شما حتی با دانش اندک زبان انگلیسی نیز بتوانید در زمینه مکاتبات تجاری بین المللی ماهر شوید. تمرین محور بودن این کتاب و مدرن بودن مباحث هم در کنار این نمونه ها، شما را از هرگونه دوره گران فیمت مکاتبات تجاری بی نیاز میکند.

 

سرفصل های کتاب چیست؟

مکاتبات

بخشی از سرفصل های کتاب:

  • انواع نامه ها
  • ۱۰ گام برای انجام مکاتبات تجاری درخشان
  • ۷ خطای فاحش در مکاتبات تجاری
  • تنظیم مظنه
  • تنظیم صورت حساب
  • استعلام و پاسخ استعلام
  • دادن سفارشات
  • مکاتبات داخلی
  • مکاتبات رسمی و اداری
  • و…

 

این کتاب را چگونه تهیه کنیم؟

شما با مراجعه به وبسایت انتشارات جنگل، از طریق لینک زیر میتوانید این کتاب را تهیه کنید.

 

کتاب مکاتبات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *