.معرفی کتاب مدیریت استراتژیک

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک از دکتر محمد مهدی ابریشم کار

قبل از معرفی کتاب مدیریت استراتژیک لازم به ذکر است که در این کتاب هدف اصلی، بحث و گفتگو پیرامون استراتژی هایی است. که توسط مدیران یک کسب و کار می شود.

تبیین و شفاف سازی بررسی تأثیر عمده ای که یک استراتژی و یا مجموعه ای از استراتژی ها بر عملکرد شرکت نسبت به رقبایش داشته باشد، به طریق علمی و کاربردی مفصل بحث خواهد شد. در اغلب موارد، البته نه همیشه، دستیابی به عملکرد بهتر نسبت به رقبا چالش نهایی شرکتها محسوب می شود.

اگر مدیریت استراتژیک شرکت منجر به عملکرد برتر شود، می توان گفت که شرکت به یک مزیت رقابتی دست پیدا کرده است. این کتاب به شناسایی و تشریح استراتژی هایی می پردازد که مدیران می توانند برای دستیابی به عملکرد برتر آنها را دنبال کنند تا بتوانند در شرکتهای خود یک مزیت رقابتی ایجاد کنند.

اهداف این کتاب چیست؟

یکی از اهداف اصلی این کتاب این است که خوانندگان را به درک جامعی از فنون تحلیلی و مهارتهای ضروری برای شناسایی و پیاده سازی استراتژی ها برساند. اولین گام برای دستیابی به این هدف، شرح بیشتری از جزئیات آن چیزی است که به معنای عملکرد برتر و مزیت رقابتی به کار می رود و تشریح نقش برجسته ای است که مدیران در هدایت فرآیند ایجاد استراتژی و مدیریت استراتژیک دارند.

کتابی پر از مطالعات موردی گوناگون

در ادامه معرفی کتاب مدیریت استراتژیک لازم به ذکر است که این کتاب شامل تعداد قابل ملاحظه ای مطالعه ی موردی استراتژیک است که در این مطالعات موردی به بحرانهایی که شرکتهای مهم دنیا در یک مقطع زمانی با آن مواجه شده اند، و همچنین به بیان استراتژی‌ها و نحوه ی پیاده سازی استراتژیهای تدوین شده برای خروج از این بحرانها اشاره شده است.

کتاب در سیزده فصل تدوین شده است. علاوه بر این، در این کتاب شاهد نمونه ها و مثالهایی خواهیم بود که به اهمیت نقش استراتژی در سازمانها می پردازد و به نحو روشنی بیان می کند که چگونه مدیریت استراتژیک می تواند یک کسب و کار شکست خورده و یا معمولی را به یک کسب وکار قدرتمند تبدیل کند و یا باعث می شود که یک کسب وکار برتر و فوق العاده به نابودی و فروپاشی بینجامد.

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دکتر ابریشم کار

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک

ویژگی متمایز کتاب مدیریت استراتژیک با باقی کتابهای حاضر

هر فصل از کتاب با قسمت نمونه ای برای شروع، مرتبط با محتوای آن فصل آغاز می شود که مشتمل بر یک مطالعه ی موردی استراتژیک است. علاوه براین تعداد زیادی نمونه ی عملی برای استراتژی در هر فصل وجود دارد. هدف از این نمونه های عملی و مطالعات موردی این است که افراد با تغییرات مرتبط با ماهیت مدیریت استراتژیک در سال های اخیر آشنا شوند.

وجود دوراهی اخلاقی در هر فصل در واقع تاکید بر اهمیت تصمیم گیری در فضای کسب و کار امروز است. امید بر این است که با این روش، افراد و صاحبان کسب و کار مجهز به ابزارهای لازم برای تبدیل شدن به رهبران اخلاقی قدرتمند شوند.

تمرین های عملکردی

تمرین گروه کوچک که در هر فصل از کتاب وجود دارد، امکان و فضایی را برای افراد فراهم می کند تا یک تمرین عملی را تجربه کنند. تقسیم شدن افراد در قالب گروه ها و بحث پیرامون یک سناریوی مرتبط با برخی از جنبه های مدیریت استراتژیک از روش های عملی برای این قسمت است.

بخش کاربردی ورود به استراتژی

بخش ورود به استراتژی فرصتی را برای افراد فراهم می سازد تا از طریق فعالیت های جستجوی اینترنتی، به آخرین اطلاعات و داده های موجود دسترسی پیدا کنند. افراد می توانند از طریق مقالات مرتبط با کسب و کار به شناسایی یک شرکتی بپردازند که در حال رویارویی با یک مسئله یا مشکل خاص در زمینه ی مدیریت استراتژیک است.

قسمت پروژه مدیریت استراتژیک

قسمت پروژه ی مدیریت استراتژیک، در قسمتهای پایانی هر فصل از افراد و خوانندگان می خواهد که برای مثال یک شرکتی را انتخاب نموده و فعالیتهایی را که آن شرکت برای یک دوره ی خاص (مثلا ۶ ماهه) داشته است، مورد مطالعه قرار دهند.

با استفاده از یک تعداد سؤالاتی که در انتهای این قسمت مطرح شده است، این تجزیه و تحلیل صورت می گیرد.

قسمت نمونه ای برای پایان که در بخش پایانی هر فصل آورده شده است، فرصتی را برای خوانندگان فراهم میکند تا بحث کوتاهی پیرامون موضوعات و مواردی که در هر فصل مطرح شده است، داشته باشند.

کتاب مدیریت استراتژیک

تصاویری از معرفی کتاب مدیریت استراتژیک

کتاب مدیریت استراتژیک، کاملترین مرجع مدیریت استراتژیک

در پایان معرفی کتاب مدیریت استراتژیک، امید است این کتاب که برخلاف کتابهای رایج و متداول مدیریت استراتژیک، نگاهی نوین و کاربردی همراه با نمونه ها و مثالهای به روز به مدیریت استراتژیک پرداخته، بتواند همچون کشورهای توسعه یافته و پیشگام در این حوزه، راهگشای مدیران و کسب وکارهای مختلف در کشور عزیزمان نیز باشد.

 

نویسندگان: 

چارلز دبلیو ال هیل،گرت آر جونز،ملیس ای شیلینگ

مترجمان :

محمدمهدی ابریشم کار، شراره قاضی نورنائینی

انتشارات :

نسل نو اندیش

 

شما این کتاب را میتوانید از طریق لینک زیر و انتشارات نسل نو اندیش تهیه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *