مدل دنباله دار کسب و کار

همه ما تفکر سنتی کسب و کار که بر مبنای اصل پارتو تمرکز خودشو روی “اقلام پر فروش” و بازارهای با سهم زیاد قرار میده رو میشناسیم. نتیجه گیری از این اصل ساده است، اقلام پرفروش کسب و کار خودت رو شناسایی کن و ۸۰ درصد تمرکز کسب و کارت رو روی اون ۲۰ درصد از محصولات پرفروش قرار بده!

استراتژی ای که در اکثریت مواقع مخصوصا برای کسب و کارهای کوچکتر کاملا صحیح و سودآور است.

ولی برای کسب و کارهای بزرگ چطور؟ آیا این استراتژی و مدل کسب و کار همواره پاسخگوست؟

 

پارتو

 

اصل پارتو که به اصل ۸۰-۲۰ نیز معروف است و توسط ویلفرد پارتو بیان شده است، تاکید دارد که ۸۰ درصد نتایج توسط ۲۰ درصد از عوامل ایجاد می‌شوند. بطور مثال ۸۰ درصد مشکلات یک فرد از ۲۰ درصد اتفاقات زندگی یا کارهای او نتیجه پیدا می‌کند. یا ۸۰ درصد درآمدهای یک کسب و کار توسط ۲۰ درصد از محصولات و خدمات آن ایجاد می‌گردد. آیا در کسب و کارهای بزرگ این موضوع همواره صادق است؟

 

 

 

ولی مدل کسب و کار ” دنباله دار” (The Long Tail Business Model) ، در مورد فروش کم تعداد زیادی از اقلام/خدمات هست یا به قول استروالدر:

تمرکز این نوع از مدل های کسب و کار بر روی عرضه تعداد زیادی از” محصولات با مخاطب خاص و محدود است که گاهی اوقات به فروش می‌رسند. مجموع فروش اقلام کم فروش ممکن است به اندازه مدل سنتی- یعنی فروش تعداد کمی از پرفروش ترین اقلام- سودآور باشد.

 

مدل دنباله دار

کسب و کارهایی مثل «نت فلیکس»، «ای‌بی»، «یوتیوب»، «فیس‌بوک» و «لولو دات کام» این مدل رو پیش گرفتن. مثلا نت فلیکس که کارش اجاره دادن آنلاین فیلم‌های ویدیویی هست، بخشی از تمرکزشو روی اجاره دادن فیلم‌های کم مخاطب گذاشته و تنوع را در این قسمت بسیار بالا برده. نتیجشم این شده که مجموع درآمد حاصل از اجاره فیلم‌های متنوع اما کم فروش با اجاره فیلم‌های پر فروش اما محدود الان تو نت فلیکس رقابت میکنه.

این مدل عموما بر روی یک پلتفرم چندوجهی (این مقاله را بخوانید) پیاده میشه و میتونه همزمان به تولیدکنندگان محتوای حرفه‌ای و آماتور خدمت ارائه بده. برای همین هزینه هاش روی بازارهای خاص(بازارهای تشکیل دهنده دنباله) سرشکن میشه و میتونه کلی جریان درآمدی ایجاد کنه.

نت فلیکس

کمپانی نتفلیکس Netflix از مشهورترین کمپانی هایی است که از مدل کسب و کار دنباله دار استفاده می‌کند. بخش زیادی از سود این کمپانی از محصولاتی تامین می‌شود که اصطلاحا خاص هستند. یعنی فیلم ها و سریال هایی که طرفداران گزیده جو با سلیقه خاص دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *