زبان بدن

زبان بدن گونه ای از توانایی های ذهنی – جسمی افراد برای برقراری ارتباطات غیر کلامی است.انسان به صورت ناخودآگاه کلیه این نشانه ها را ارسال کرده و دریافت می نماید.
از طریق زبان بدن می توان بخش هایی از پازلی را برای شناخت شخصیت دیگران در کنار هم گذاشت.این ابزار از جمله مهمترین ابزار های ارتباطی بوده که مدیران و رهبران کسب و کار های مختلف باید از آن به بهترین نحو استفاده کنند.در واقع زبان بدن همان ارتباط های بیان نشده و غیر شفاهی است که ما از انواع آن در برخورد با سایرین استفاده می کنیم و همانند آینه ای است که آنجه را دیگران در پاسخ به الفاظ و اعمال ما فک می کنند به ما نشان می دهد.
آیا باور می کنید که در زندگی واقعی ۵۵% از پیغام هایی که ما به دیگران انتقال می دهیم از طریق زبان بدن بوده و ۴۵% مابقی توسط روابط کلامی انجام می شود. جالب است دانیم که از این ۴۵% معادل ۳۸% مربوط به لحن صدای ماست و تنها ۷% مربوط به کلمه هایی است که انتخاب می کنیم. بنابراین ۹۳% عواطف بدون مطرح کردن لغات منتقل می شوند.
وقتی معامله می کنید می توانید با استفاده از حرکت های بدن حرکت های صورت رفتار ها و کلیه ظواهر فیزیکی با موفقیت قرار داد ببندید.بیشتر مشتریان زمانی که عواطفشان تحریک می شود خرید می کنند . کلید این مساله آن است که شما بتوانید تاثیری مثبت بر احساسات آن ها بگذارید.

در ادامه به برخی از حرکت های مختلف بدن و پیغام های همراه آنها و همجنین تکنیک های زبان بدن که به پر رونق شدن کسب و کار کمک می کند اشاره می کنیم.

نشان دادن علاقه

چند نکته از نشانه هایی که در افراد علاقه مند به سخنانتان می توانید ببینید:
۱)آنها در بیش از۶۰%زمان ارتباط چشمی را حفظ می کنند.
۲)سر خود را به نشانه ی تایید تکان می دهند.
۳)به سمت شما می نشینند.
۴)غالبا لبخند می زنند و نت برداری می کنند.

 

نشانه های افراد عمل گرا

افراد عمل گرا را از طریق صحبت کردن نمی توان به راحتی شناخت و عمل آنها بیشتر بیانگر شخصیت آنهاست.
۱)آن ها باسرعتی بالا راه می روند و دستشان آزادانه در کنار آنها قرار دارد.
۲)ان ها دست به پهلو و با پاهایی فاصله گرفته از هم می ایستند.
۳)دست به پهلو راه می روند.

 

نشانه های خستگی

نشانه های افراد بی حوصله و خسته :
۱)سر خود را با دستشان حمایت می کنند و غالبا چشمانی سست شده دارند.
۲)بی اعتنایی خود را با خیره شدن به گوشه ای خالی و یا نگاه کردن به دور و اطراف نشان می دهند.
۳)بدون وقفه با خودکار خود بازی می کنند.
۴)با پا یا انگشتان خود ضرب می گیرند.
۵)مرتبا خمیازه می کشند.

 

نشانه های قدرت و اعتماد به نفس

۱)با صدایی نسبتا آرام و سرعتی آهسته سخن می گویند.
۲)حالت راست و سیخی شکل دارند چه نشسته چه ایستاده.
۳)رییس گونه به پشتی صندلی خود تکیه می دهند.
۴)پای خود را روی میز می گذارند.
۵)به شیوه ای محکم دست می دهند و هنگام دست دادن کف دست را پایین می گیرند.

 

نشانه های استرس

نشانه های افراد مضطرب عبارتند از:
۱)دستان خود را مشت می کنند.
۲)با پا به زمین و با دست به میز ضربه می زنند.
۳)اصولا برای صاف کردن صدای خود مدام سرفه می کنند.
۴)سست دست می دهند و در هنگام دست دادن کف دستشان به سمت بالاست
۵)می شنوی که می گویند ” آخیش”.

 

زبان بدن در مذاکره

ما در هر برهه از زندگی خود به صورت ناخوداگاه از هنر گفت و گو استفاده می کنیم.مکالمه ها و مذاکره ها هر روزه در زندگی ما انجام می شود مانند چانه زدن با کاسب محل مذاکره کردن برای گرفتن ترفیع بهتر و… .
در مذاکره های اساسی در کسب و کار و … زبان بدن از جنبه های بسیار مهم است. درک معنای حرکت های بدن رقیب و استفاده ی درست از حرکت های بدن خود تفاوت عمده بین موفقیت و ناکامی در روند مذاکره را رقم می زند.
با صبوری، استمرار و تمرین، می توانیم از الگوهای رفتاری غیر کلامی برای تشخیص آسان تر اعتماد و دروغ، و یا به وجود آوردن اعتماد به نفس، معرفی قدرتمند خویش، قدرت متقاعد کنندگی، فروش بهتر، معاشرت آسان تر با افراد، ایجاد حس اعتماد و پیدا کردن دوست بیشتر استفاده کنیم.

چند نکته ی کلیدی

بر سر میز مذاکره اولین حرکت بیشترین تاثیر را دارد. بنابراین حرکتی خوب قاطع و محاسبه شده انجام دهید.بازبان بدنی مثبت شروع کنید.اشتیاق خود را به مذاکره انعکاس دهیداگر ارتباط چشمی را نمی توانید حفظ کنید سایرین فکر می کنند در حال پنهان کردن چیزی هستید یا صداقت ندارید.محکم دست بدهید ولی آن را فشار ندهید. دست طرف مقابل را یکبار آن هم هنگامی که مستقیما به چشمانش نگاه می کنید بفشارید.

 

چگونه از زبان بدن در مذاکره تجاری استفاده کنیم

استفاده از ارتباطات غیر کلامی می تواند خودتان و دیگران را مدیریت کند.
در مذاکرات وقتی از زبان بدن طرف مقابلتان آگاه هستید می توانید ارتباط غیر کلامی خودتان را تغییر دهید.
با گذاشتن یک نوت بوک روی میز، صاف نشستن، نبستن پاها، می توانید موقعیتتان را به حالت دریافت کننده تر تغییر دهید
وقتی شروع به کنترل رفتار غیر کلامی خود و طرف مقابلتان کردید، از صحبت کردن به زبان، سود خواهید برد
زبان بدن احساسات درست افراد را نشان می دهد
هرچه این زبان را بهتر بشناسید، بیشتر می توانید از آن سود ببرید.
در حین مذاکره حرکت های بدن مذاکره کنندگان را تحت نظر داشته باشید.هوشیار باشید تا از این نشانه ها به درستی بهره بگیرید.علاوه بر این حواستان به حرکت های خودتان نیز باشد.

 

در یک معامله برخی از کارهای بسیار مفید و موثر که می توان انجام داد عبارت اند از:

-دکمه ی کت خود را باز کنید.
-وقتی ارباب رجوع جلوی دهان خود را گرفته بینی و یا گوشه ی چشم خود را لمس می کند احتمالا بدان معناست که شما در حال از دست دادن معامله هستید. نا امید نشوید روند معامله را از ابتدا انجام دهید ولی این بار در آن تغییر ایجاد کنید.
-وقتی ارباب رجوع دست و پای خود را جمع می کند علامت اخطار است رفتار اورا تقلید کنید و از هر تلاشی برای جلب اعتماد ارباب رجوع باید استفاده نمایید.
-در بدترین شرایط که دیگر نمی توانید با موفقیت قرار داد ببندید و معامله را انجام دهید سعی کنید ماهر و سیاستمدار باشید . از مشتری به خاطر گوش دادن به شما تشکر کنید و با صداقت با او دست دهید این عمل با تاثیری مثبت و تصویری بسیار خوب در ذهن مشتری از شما به جای خواهد گذاشت.
از کجا معلوم ممکن است روزی برای خرید کالای شما باز گردد.

اینکه ارتباط ها به اندازه ی زندگی مهم است غیر قابل انکار می باشد. اینکه دنیا بدون روابط چقدر آشفته خواهدشد غیر قابل تصور است.
انواع مختلفی از روابط وجود دارند و هر کدام از آن ها قابل استفاده اند که یکی از آن ها ارتباطات غیر کلامی است . زبان بدن احتمالا دانشی است ناشناخته البته نه به خاطر عدم تاثیر گذاری بلکه به علت مورد توجه نبودن.ولی ناخودآگاه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.زبان بدن یکی از قابل اعتماد ترین منابع دریافت واقعیت ها محسوب می شود.

21 پاسخ
 1. محمدعلی کمالی
  محمدعلی کمالی می گوید

  با سلام
  استاد اونجوری که من از کلاسهاتون برداشت کردم زبان بدن در اکثر مذاکرات عادی منسوخ است به جز شرایط خاصی و در سطح مذاکرات سیاسی و شاید در بعضی مذاکرات بین شرکتهای بسیار بزرگ بین المللی کاربرد داشته باشه . به نظر بنده مردم عادی در مذاکرات روزمره فقط شاید بتوانند از چند حالت ساده مانند عرق کردن ، سرخ شدن طرف مقابل برداشتهایی رو داشته باشند .
  تشکر بابت چیزهای زیادی که از شما آموختم .

  پاسخ
 2. میلاد طاهرافشار
  میلاد طاهرافشار می گوید

  با سلام محضر حضرت استاد .طبق فرمایشات جناب عالی زبان بدن به جز در سیاست در باقی موارد منسوخ شده .مثل مذاکرات دکتر ظریف با جان کری که دکمه کت بسته دستها در جیب و شصت دست بیرون به معنی دست برتر مذاکره داشتن با سپاس فراوان

  پاسخ
 3. محمدامین زارع
  محمدامین زارع می گوید

  سلام استاد عزیز
  همانطور که در کلاس ها و کارگاههای مختلف فرمودید زبان بدن موضوع مهمی است و خود یک دانش است. ولی این زبان بدن در هرجایی و هر فرهنگی و حتی هرکشوری متفاوت است. حتی زبان بدن در بین زنان و مردان نیز متفاوت است.
  امیدوارم در کارگاه ها و کلاسها بتوانم از شما چیزهای زیادی یاد بگیرم و در کار و زندگی بتوانم از آن استفاده کنم.
  با تشکر

  پاسخ
 4. محمد پلویی
  محمد پلویی می گوید

  علم زبان بدن جزو علوم بروز رفتاری و به شدت نیازمند تحقیقات بیشتر هستش بنظرم. در مذاکرات سیاسی اهمیت اون دوچندان و در مذاکرات عادی در نگاه اول شاید بی اهمیت ولی از منظر تاثیرات ناخودآگاه و شرطی سازی ها و.. مظمئنا موثره بنظرم. ممنون جناب دکتر

  پاسخ
  • یاسمن زاهدی
   یاسمن زاهدی می گوید

   باسلام و سپاس از مقاله مفیدتان. ‌‌‌‌‌‌ به نظر من با توجه به مقاله زبان بدن در مذاکره بسیار مهمه البته باید این زبان بدن حساب شده انجام بگیرد و زبان بدن باعث میشود که روی عواطف و احساسات اثر گذاشته شود و مذاکره هدفمندی را ارائه دهیم ولی بر عکس اگر زبان بدن را بلد نباشیم نمیتوانیم تاثیر درستی روی روند مذاکره بگذاریم و حتی با بلد نبودن استفاده درست از زبان بدن فرصت هار از دست میدهیم.و همینطور با درست انجام دادن زبان بدن میتوانیم فرصتهای خوبی را به دست بیاوریم و این زبان بدن میتواند لحن صحبت کردن.تکان دادن سر . رفتار درست باشد که طرف مقابل از ما انرژی مثبت دریافت کند.

   پاسخ
 5. مریم شریفی
  مریم شریفی می گوید

  با سلام و تشکر از مطالب فوق در اضافه من دیدگاهم و بر اساس اون چیزی که در کلاس شما درباره زبان بدن متوجه شدم دریک نکته به آن اشاره میکنم،

  یکی از علایم زبان بدن در مذاکره میتواند دست به سینه بودن باشد که ممکن است به معنای مقاومت در مقابل گفته های طرف مقابل باشد،اما خوب این دست به سینه بودن هم نمیتواند تنها معنای علت مخالفت باشد. و همینطور ترجیحا دست به سینه ننشینیدچون ممکن است طرف مقابل به صورت درست و حرفه ای با زبان بدن آشنا نباشد.

  پاسخ
 6. رضا شمس
  رضا شمس می گوید

  سلام
  درسته که زمان حال تقریبا زبان بدن منسوخ شده است ولی بنظر من هنوز هم در مذاکره بیشترین و اولین چیز و حرف اولی که طرف مقابل رو تحت تاثیر میزاره زبان بدن است
  دانستن زبان بدن برای شناختن شخصیت طرف مقابل اهمیت داره
  نحوه اجرای زبان بدن هم خیلی تاثیر داره که بتونیم به درستی آن را انجام بدیم یا معنی حرکت طرف مقابل را بفهمیم
  زبان بدن برای افرادی که از راه کلامی نمی‌توانند منظور و حرف خودشون رو برسونند بسیار مفیده

  با تشکر از شما استاد ارجمند

  پاسخ
 7. حسن زينال نژاد
  حسن زينال نژاد می گوید

  با سلام و احترام
  درخصوص زبان بدن بايد توجه داشت كه هر ارتباطي كه با هر شخصي در هر منطقه اي داريم ،الزاما نبايد بگوييم كه من بايد اول زبان بدن اين شخص را بدانم و بعدا واكنش خود را برسانم، بايد زبان بدن را در موقعيتي كه بدانيم طرف مقابل م هم توانايي و اجراي اين فنون را دارد و در حال انجام دادن آن است به اجرا بگذاريم
  مثال:وقتي ما براي خريد وارد سوپر ماركت ميشويم ،اگر فروشنده دگمه كتش بسته بود نبايد فكر كنيم كه ايشان قصد فروش ندارد

  پاسخ
 8. ناهيد نهركارون
  ناهيد نهركارون می گوید

  سلام خسته نباشيد ، ضمن تشكر از مطالب مفيدي كه از شما در طي اين ترم آموختم ميخواستم عرض كنم زبان بدن به نظر بنده يكي از مهمترين عناصري است كه نه تنها در معامله بلكه در هر شغلي و در هر ارتباطي موثر است ، زيرا بدون هيچ كلام و توضيحي و براي هر قشري ، قابل درك است و ميتوان از اين طريق ، احساسات و طرز تفكر و رفتار و شخصيت فرد مقابل را تا حدودي حدس زد و در برخورد اول بر طبق آنها، حس خوب يا بد و انرژي مثبت يا منفي دريافت كرد . مثلا وقتي با سرپرست يا رئيس اداره اي ملاقات داشته باشيد و او حتي به شما نگاه نكند يا دست به سينه بنشيند ، كاملا حس ميكنيد يا به شما بي اعتنايي ميكند يا نگاه از بالا به پايين دارد يا مثلا در تور مسافرتي شركت كرده ايد و ليدر در طول سفر و هنگام توضيح دادن مكانهاي تاريخي ، فقط به كسانيكه روبرويش ايستاده اند نگاه ميكند و به افرادي كه در طرفين هستند نگاه نميكند ، با اينكه شما ميدانيد تعمدي در كار نيست ولي ممكن است در صورت تكرار اين رفتار احساس كنيد به شما توجهي ندارد و حس بدي داشته باشيد .

  پاسخ
 9. مصطفی عزیزی
  مصطفی عزیزی می گوید

  با عرض سلام و احترام
  یکی از حالت هایی که من در مذاکره با افراد مختلف تجربه کردم برای سنجیدن صحت صحبت های افراد علاوه بر موارد بالا که شما فرمودید یکی دست دادن اول بحث و آخر مذاکره است و اگر دست طرف مقابل در انتهای مذاکره یخ و خیلی سرد باشه با توجه به در نظر گرفتن جمیع نکات و تجربه ای که بدست آوردم می تونم بگم یه چیزی را از من پنهان کردن یا سعی در گمراه کردن من داشتند یا به هر دلیلی اگر نخواهیم خیلی هم با دید منفی نگاه نکنیم می توانیم بگیم که استرس داشتند.مورد بعدی ارتباط چشمی مستقیم با طرف مقابل و با توجه به موارد ذکر شده در بالا و چهره طرف مقابل و دقت به قورت دادن بزاق دهان هم به دلیل اینکه طرف مقابل سعی در پنهان کردن چیزی دارد و از فاش شدن آن استرس دارد هم بنده تجربه کردم و اگر این وضعیت را دیدم سعی می کنم با یه پرسش بحث را باز تر کنم تا اطمینان حاصل کنم از صحبت های او که آیا واقعا گفته های طرف مقابل صحت داشتند یا خیر.روی همرفته از دو مورد بالا علاوه بر دیگر مواردی که شما فرمودید جهت صحت سنجی و اطمینان حاصل کردن از یک مذاکره موفق استفاده می کنم

  پاسخ
 10. فروزان درویش
  فروزان درویش می گوید

  باسلام
  زبان بدن نه تنها حرکات فیزیکی موثر برای انتقال پیام به دیگران است، بلکه یاد میدهد که چگونه از روی رفتارها و حرکات طرف مقابل، رفتاری مناسب با وضعیت او داشته باشیم. زبان بدن در جنبه های مختلف زندگی تاثیر مهمی دارد اما همانطور که شما در کلاس اشاره کردید امروزه کاربرد آن در سیاست بیشتر و فراگیرتر شده است.
  به نظر من این دانش جای بحث و یادگیری بیشتری دارد ومی‌تواندکاربردهای بسیاری هم داشته باشد.
  باتشکر از شما استاد ارجمند

  پاسخ
 11. مهسا عرب مختاری
  مهسا عرب مختاری می گوید

  سلام استاد ممنون بابت مطلب خوبتون
  من تقریبا راجع به زبان بدن اطلاعات داشتم اما هیچوقت از دید طرف مقابل به زبان بدن خودم فکر نکرده بودم مانند همان نحوه ی دست دادن یا نشستن، این مطلب به من کمک کرد که روی زبان بدن خودم هنگام مذاکره دقت کنم.ممنون

  پاسخ
 12. میلاد استعلامی
  میلاد استعلامی می گوید

  سلام واقعا بخاطر این مقاله زیبا و رسا و کاربردی از شما ممنونم عالی بود
  زبان بدن در هر انسان نشان دهنده بخش وسیع و مهمی از شخصیت وی می باشد و با علم بر این موضوع در مذاکرات به کمک زبان بدن می شود به تناقض افکار و گفتار شخص مقابل پی برد . زبان بدن در واقع ابزار بسیار بسیار پرکاربرد در راستی آزمایی سخنان فرد هست .و میتوان ادعا کرد فارغ از فرهنگ های مختلف در جهان ،زبان مشترک تمام نژادها و ملل مختلف است.یادگیری زبان بدن نه تنها باعث میشود که از میزان صداقت گفتار مخاطب خود اطلاع پیدا کنیم بلکه باعث میشود بر حرکات و گفتار خودمان نیز بیشتر توجه کنیم و آگاهی پیدا کنیم .مثلا در ابتدای هر جلسه ، مهمانی و دورهمی های رسمی و غیر رسمی تمام افراد به طور ناخودآگاه بر حرکات بدنی افراد دیگر حاضر در آن جلسه دقت می کنند و اصطلاحا رفتار فرد مورد نظر را در ذهن خود آنالیز میکنند و می توان ادعا کرد زبان بدن( ارتباط غیرکلامی) در ابتدای یک گفتگو می‌تواند تمام موضوع بحث را تحت تاثیر خود قرار دهد.
  با توجه به اینکه من مدت زیادی هنرجوی تئاتر بودم و به کرات اهمین زبان بدن را در زندگی و ارتباطات انسانها دیده ام ، به شخصه از این مقاله لذت بردم و بابت این امر از دکتر ابریشم کار و تیم پشتیبانی شان سپاسگزارم .

  پاسخ
 13. غزال پدرام
  غزال پدرام می گوید

  نشان دادن علاقه در مذاکره در ابتدا خیلی مهمه اینکه به طرف مقابل حس ارزشمند بودن بدیم و من همیشه در جلسات کاری از این بخش خیلی استفاده می کنم، مخصوصا مواقعی که قراره یک آفری بدیم، ایجاد حس خوب در طرف مقابل بسیار مهمه، و یک نکته دیگه هم که از نظر من و به تجربه ام مهمه، شیک و مرتب بودن ظاهری هست که در واقع یک “باید” هست وترکیب این دو میتونه در ابتدا طرف مقابل رو جذب کنه تا با انرژی بیشتری به مذاکره ادامه بدیم.

  پاسخ
 14. احسان ملک زاده
  احسان ملک زاده می گوید

  باسلام و احترا
  استفاده از زبان بدن همانقدر که می‌تواند کمک حال فرد در مذاکره باشد همانقدر هم می‌تواند باعث از بین رفتن فرصت‌ها در مذاکره شود. به اعتقاد بنده یادگیری آن هر چقدر هم که منسوخ شده باشد قطعا در شرایط مختلف باعث رقم خوردن اتفاقات خوب خواهد شد؛ از لحظه شروع مذاکره تا حصول نتیجه در انواع حالات ، نوع رفتار ، نوع بیان مطالب ، پیگیری شرایط و قضایا ، چانه زنی و شناخت طرف مقابل می‌بایست نحوه استفاده و زمان استفاده از آن را در شرایط مختلف دانست.

  پاسخ
 15. سارا تقی نژاد
  سارا تقی نژاد می گوید

  استاد اونجوری که من از کلاس برداشت کردم زبان بدن در اکثر مذاکرات منسوخ شده است . ولی بنظر من هنوز هم زبان بدن از سردم داران ارتباطات است و پیغام های بسیاری قبل از اینکه اقدام به صحبت کنید ارسال میکند.

  پاسخ
 16. حمید
  حمید می گوید

  با سلام
  ضمن تشکر از مقاله مفیدتان
  زبان بدن شباهت ها و تفاوت هایی در سراسر دنیا داره
  در همه جای دنیا شباهت های بسیاری روی زبان بدن افراد وجود داره
  اما تفاوت های بسیار زیادیم وجود داره
  مثلا انگشت شصت در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکایی علامت مثبت و تأییدی هست
  اما در برخی کشورها توهین تلقی می شود
  مقالاتی در مورد تشابهات و تفاوت های زبان بدن در مناطق مختلف جغرافیایی میتونه بسیار جذاب باشه

  پاسخ
 17. سُرور مویسات
  سُرور مویسات می گوید

  با سلام …مرسی از مقاله جامع و مفید شما.
  عموم مردم حتی با نداشتن علم کافی در خصوص زبان بدن، ازش استفاده میکنن . علاوه بر مذاکرات، زبان بدن در یادگیری هم بسیار مناسب است.
  یادگیری تکنیک‌های زبان بدن باعث می شود که ما در ارتباطات غیر کلامی خود که بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند توانمندتر شویم و با استفاده بهینه از این تکنیک های زبان بدن می توانیم در ارتباطات و مذاکرات خود بهتر بدرخشیم. زبان بدن در واقع شامل تمام حرکات ماست. از حالت‌ها و حرکات صورت ما گرفته تا تماس چشمی، ژست‌ها، مدل ایستادن و…. هر کدام از این نشانه‌ها می‌تواند بیش از هزاران کلمه گویا باشد.

  پاسخ
 18. زهرا روستایی
  زهرا روستایی می گوید

  با سلام و احترام. بسیار سپاسگزارم برای مطالب مفید، جالب، کاربردی و روان. طبق مطالب گفته شده امروزه در مذاکره استفاده از زبان بدن تقریبا رعایت نمیشود اما بکارگیری راهکارهایی ممکن است سودمند باشد. بیشترین زبانی که به آن زبان صحبت میشود، آنی نیست که با کمک آن صحبت می کنیم.وقتی زبان بدن را یاد می گیریم می توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.زبان بدن مانند هر زبان دیگری دارای واژه، جمله و نقطه گذاری ست. هر حرکت مثل یک واژه تنهاست و هر واژه معانی متفاوت و متعددی دارد.دقت داشته باشیم زبان بدن ما احساس ناخوش‌آیندی به مخاطب مخابره نکند و توجه کنیم تا به اثرگذاری کمک کند.

  پاسخ
 19. محبوبه شعباني
  محبوبه شعباني می گوید

  باسلام و ادب و احترام . بسيار متشكرم از حضرتعالي بخاطر مطالب قابل توجهي كه دراين قسمت مطرح فرموديد . بنده نيز استفاده كردم .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *