مذاکره یکی از مؤثرترین و بهترین راه های حل مسائل و مشکلات انسانی است که همراه با تناقض در علائق، تنوع نیازها و تقاضاهای افراد است. میتوان در این مورد که مذاکره تنها و بهترین مکانیسم برای مشخص کردن مسائل و اختلافاتی است که انسانیت در دنیای امروز که درگیر مصرف زدگی و دنیاپرستی بسیار زیادی است، روبرو می¬شود.
دنیای امروز برای تنوع ارزش قائل است و شکاف جامعه میان افراد به دلیل سلایق مختلف در حال بزرگ تر شدن و مشخص¬تر شدن است. برای ساختن یک رابطه¬ی تجاری و متحدان بین المللی و برای تبدیل این جهان به جهانی بهتر و هارمونیک تر برای همه مان، نقش مذاکره (ارتباط و حرف زدن) باید به صورت بسیار جدی و مهم در نظر گرفته شود. مبحث زبان در مذاکره، خود یک مبحث بسیار مفصل و پیچیده است. مذاکره ترکیبی از هنر و علم است. مذاکره وسیله پایان دادن به شرایطی است که تحت آن علائق و قدرت انسان ها نسبت به هم بسیار متفاوت هستند.
به علاوه، زبان مذاکره چندفرهنگی و چندقانونی است. یک مدیر تجاری هنگامی که در مورد مسئله، معامله، رابطه و یا اختلافی را مذاکره می کند، باید به طور موثر متوجه اهمیت پروتکل ها و مراسم ها و رسوم نهفته در زبان و مهارت های مذاکرات مختلف در میان فرهنگ های مختلف باشد.
بدون تفاوت در حرفه و پیشه ای که در آن مشغول به فعالیت هستید، یادگیری هنر و علم مذاکره برای موفقیت و رشد شما بسیار موثر است. تاریخ بشر سرشار از مثال هایی وجود دارد که مذاکره باعث شده تا افراد با علائق و سلایق مختلف در هارمونی و صلح زندگی کنند.

 

چرا مذاکره می کنیم؟

اهمیت مذاکره در شرایط مختلف

شاید واژه ی مذاکره برای افراد مختلف نماد مذاکرات پیچیده و بسیار رسمی در اتاق¬های بسیار شیک در هتل-های معتبر دنیا، میان سیاست مداران و رهبران دنیا و یا میان رئیسان و سهام داران عمده¬ی شرکت های بزرگ تجاری باشد ولی با دقت در زندگی روزمره خود میتوان متوجه این موضوع شد که همه ی ما در طول روز دائماً در حال مذاکرات هستیم؛ مذاکره با پدر، مادر، دوست، همسر، راننده تاکسی، استاد و حتی خودمان هستیم. ولی چرا باید هر روز این مقدار مذاکره کرد؟ در زندگی انسان ها به دلیل استفاده از زبان و داشتن علائق مختلف میان افراد مختلف حتی افراد دوقلو می¬توان انتظار داشت که دائم اختلافاتی پدید آید و برای حل این اختلافات بسیار زیاد و گاهی پیش پا افتاده مثل تماشای تلویزیون(!) به وجود بیاید و برای حل این اختلافات بهترین و موثرترین راه، مذاکره است. این مذاکرات می¬تواند دوستانه و برد-برد برای زندگی در هارمونی و صلح باشد و یا رقابتی و برای گرفتن امتیاز و اصطلاحاً سواری گرفتن از طرف مقابل باشد؛ حال هرچه که باشد، مذاکره برای حل آن می¬توان بسیار مؤثر باشد.
“حل مسئله” واژه¬ی کلیدی در بحث اهمیت مذاکره است. نکته مهم در مذاکره آن است که هر مذاکره¬ای برای حل مسئله به وجود آمده است ولی هر مسئله¬ای منجر به بوجود آمدن فرآیند مذاکره نخواهد شد و راه-های دیگری برای حل مسئله وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

راه های جایگزین مذاکره

• جنگ و دعوا

مسیری که از قدیم به عنوان راهی برای حل مسائل و اختلافات استفاده می¬شده و در انتها به سرکوب بازنده منجر خواهد شد ولی در سوی دیگر هزینه¬های بسیار زیاد عصبی و جانی برای هر دو طرف است که باید در نظر گرفته شود.

میانجیگری

ورود طرف سوم به مسئله و ایجاد فضایی دوستانه به جهت داشتن اعتبار و ارزش برای هر دو طرف می¬تواند مسئله را راحت¬تر نماید ولی باید در نظر گرفت که همین ارزش و احترام برای فرد سوم می¬تواند منجر به رودربایستی و حل موقت مسئله شود!

• دادگاه و قانون

وجود قانون و دادگاه برای حل مسئله، می¬تواند بسیار مهم باشد به خصوص وقتی که دیگر راه¬ها به بن¬بست رسیده و راهی برای حل آن وجود ندارد در این هنگام می¬توان با حضور قانون و قدرت مرکزی اختلاف را حل کرد ولی باید در نظر گرفت که قانون نیز سازوکار برنده-بازنده را برای حل مسئله پیش می¬گیرد.

• مذاکره

دارای قدرت بسیار بالا برای حل مسئله به صورت برد-برد و بهترین راه برای حل مسئله در دنیای امروز که تنوع به یک ارزش تبدیل شده است. مذاکره در مقایسه با راه¬های دیگر به نسبت دارای هزینه¬ی کمتر و نتیجه¬ای مؤثرتر و پایدارتر است.

 

اهمیت مذاکره در دنیای امروز

دنیای امروز، دنیای سرعت و تکنولوژی است. دنیایی که به واسطه ی اینترنت و شبکه¬های اجتماعی افراد می-توانند به سرعت اطلاعات را جابجا نمایند و افراد با سلایق مشابه خود را پیدا نمایند. شاید تا ۲۰ سال گذشته افرادی که دارای سلائق و علائق متفاوتی با افراد یک جامعه بودند و به اصطلاح “اقلیت” به شمار می آمدند، راه سکوت و سرکوب این احساس را پیش می گرفتند و سعی می نمودند تا همرنگ با جماعت شوند ولی اکنون این افراد به اصطلاح اقلیت می¬توانند به واسطه¬ی همین اینترنت و شبکه های اجتماعی یکدیگر را پیدا کرده و دیگر احساس تنها بودن و سرکوب سلائق خود را نداشته باشند. این اتفاق باعث پدیدار شدن دوره¬ای شده است که در آن تنوع و اختلاف نظر تبدیل به یک ارزش گشته و بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشر به این تنوع احترام گذاشته می¬شود. در این شرایط دیگر راه¬هایی که در مسیر برد-برد قرار ندارند، کارایی خود را از دست داده و مسیر زورگویی و سرکوب بسته می شود. در این شرایط بهترین راه برای رسیدن به منافع خود و دیگران و زندگی در آرامش و صلح و حل مسائل پیچیده ی انسانی، مذاکره است.
از طرف دیگر گسترش و دسترسی راحت تر اطلاعات در دنیای امروز باعث شده تا افراد مستقل و گاهاً تنها نیز دارای قدرت شده و از حقوق خود مطلع گردند، دیگر نمی¬توان به راحتی افراد را فریب داد و افرادی که از کم اطلاعی یا بی اطلاعی افراد دیگر سوء استفاده می کردند اکنون باید بدانند که مسیر برای این راه سخت تر گشته و باید در مسیر مذاکره و دادن و گرفتن امتیاز گام برداند. این مسئله نه تنها در زندگی روزمره همه ما بلکه در کسب و کار، سیاست، تجارت و … نیز تأثیر خود را گذاشته و باعث پیچیدگی هر چه بیشتر مذاکرات گردیده است. در یک چنین فضایی می¬توان به اهمیت مذاکره و همچنین اهمیت یادگیری مهارت¬های مرتبط با مذاکره (به خصوص مذاکره¬ی برد-برد) برای تمام افراد (چه افرادی که تخصصی به مذاکره نگاه می کنند و چه افرادی که دارای کار و پیشه ی دیگری هستند) پی برد.

5 پاسخ
 1. paris
  paris می گوید

  سلام و عرض أدب
  برخي از أفراد با مذاكره به صورت يك فرايند يكطرفه برخورد كرده و فراموش ميكنند كه مذاكره حاصل يك تعامل است. اين افراد در مذاكره از موضع قدرت بر خورد ميكنند و با اين ديدكاه كه تمام إمتيازات در اختيار انهاست،طرف مقابل را تحت فشار قرار ميدهند.حتما با اين سبك از برخورد در هنكام مواجهه با بسياري از شركتهاي بزرك روبرو شده ايد.تعدادي برك قرداد در مقابل شما قرار ميدهندشما صفحه اول را إمضاء ميكنيد اما قرارداد در واقع در صفحات بعد نوشته شده است با حروفي ريز كمرنك و درهم،معمولا به شما فرصتي داده نميشود تا قرارداد را بخوانيدو اكر هم بخوانيد اختيار مذاكره بر روى جزئيات و تغيير ان وجود ندارد اين نوع ارتباط مذاكره ناميده نميشود و در زبان انكليسي براي اين وضعيت از عبارت my way or high way استفاده مي كنند

  پاسخ
 2. علی قاسم پور
  علی قاسم پور می گوید

  با سلام
  درفضای رقابتی امروزی و سرعت بالای تکنولوژی و ارتباطات برای اینکه بتوانیم در مسیر رشد و تعالی قرار بگیریم، نیاز به مهارت در انجام مذاکره جهت کسب منافع از پیش طراحی شده می باشد.
  با توجه به تعارضات موجود در جوامع و پذیرش آنها توسط اکثر گروهها و مردم نیاز است تا با توجه به اصول و قواعد موجود در هر مذاکره (۶ مرحله فرایند مذاکره، فازها و شعارهای مذاکره، مدیریت تعارضها و از همه مهمتر بررسی موارد و برنامه ریزی از پیش صورت پذیرفته و …) امکان تغییر توازن قدرت را برای خود بوجود آورد.
  نکته اساسی در مذاکره آینده نگری و تلاش برای تعامل مثبت و پایدار با طرف مقابل مذاکره بوده که عموما منجر به مذاکره برد – برد خواهد شد.

  پاسخ
 3. زهرا مجدی
  زهرا مجدی می گوید

  ما هر روز و هر لحظه در حال مذاکره هستیم. حوزه این مذاکره از فردی ترین جنبه های زندگی نظیر یک رابطه عاطفی شروع شده و تا پیچیده ترین روابط تجاری ادامه می یابد. بنابراین عملا تسلط بر این مهارت، زمانی یک مزیت محسوب میشد، امروزه ضرورت!!!

  پاسخ
 4. محمد حسین جلیلی
  محمد حسین جلیلی می گوید

  همانطور که در بالا گفته شده است، امروزه مذاکره جزو لاینفک زندگی می باشد و گفتمان های سابقی که عموما به صورت سنتی انجام می شد در حال محو شدن می باشند. سابقا، در بسیاری از حوزه های کسب و کار، قالب رئیس و مرئوسی اجازه هیچ گونه مذاکره ای را به اشخاص نمی داد و همیشه یا حق با بالادستی، مدیر و یا صاحب حجره بود و یا طرف مقابل او جرات پاسخگویی به رئیس خود را نداشت! اما در دنیای امروز و عصر تکنولوژی، با افزایش دسترسی ها به اطلاعات و افزایش آگاهی های اقشار مختلف جامعه، دیگر به راحتی و بدون برنامه ریزی از قبل نمی توان پای میز مذاکره رفت و دقیقا طبق گفته بالا سلیقه ها به طرز عجیبی از هم فاصله گرفته اند و راضی کردن افراد بسیار دشوار شده است. بنابراین راهی جز انجام یک مذاکره با برنامه نخواهیم داشت.

  پاسخ
 5. محمد حسین فتحیان بروجنی
  محمد حسین فتحیان بروجنی می گوید

  سلام و عرض ادب در راستای مطالب بالا یکی از توانمندی هایی مهم مبحث مذاکره است. هر چه بیشتر می گذرد بیشتر درگیر ارتباط با دیگران می شویم.
  اگر بخواهیم موفق باشیم باید مذاکره را بشناسیم و آن را به کار ببریم. یک کارمند برای ارتباط موثر با مدیر و همکاران خود و یک مدیر برای داشتن ارتباط موثر با همکاران و کارمندان خود به این فن نیازدارد.
  یک کارمند زمانی می تواند ارتقای شغلی به دست آورد که مهارت مذاکره را به خوبی بشناسد. مطمئن باشید که تمام مدیران دنبال چنین شخصی برای استخدام هستند.
  یکی از نکات مثبتی که شناخت مذاکره همراه دارد اینجاست که اگر بخواهیم مذاکره را به خوبی فراگیریم ناخودآگاه سراغ یادگیری فن بیان، هوش کلامی و… می رویم در نتیجه موجب افزایش اعتماد به نفس و سطح آگاهی مان می شود.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *